Začínam s podnikaním... auto kúpiť či prenajať?

 Aj v týchto neľahkých časoch ľudia fungujú a podnikajú. Firmy sa zakladajú a koniec-koncov aj koronakríza prináša podnikateľské možnosti, ktoré tu doteraz neboli.
 Dnes by som sa chcel s vami pozrieť na to, prečo je možno v začiatkoch podnikania jednoduchšie a cenovo dostupnejšie vozidlo si skôr prenajať, ako zakúpiť, napríklad na leasing alebo úver.

 Prenájom vozidla / operatívny leasing a jeho výhody pre začínajúcich podnikateľov alebo živnostníkov

 Mnoho ľudí od podnikania v začiatkoch odrádzajú vysoké vstupné náklady vo forme prvotnej investície, ktorú treba do biznisu vložiť. Mnohokrát je to veľké číslo, no dá sa v mnohých ohľadoch okresať na minimum.

 Ak plánujem otvoriť napríklad kaviareň, nemusím si hneď kúpiť celú budovu, ale logicky si na začiatok prenajmem iba priestor.
 To isté platí aj pri náklade na vozidlo. Či už ide o osobné vozidlo pre CEO spoločnosti, obchodného manažéra, alebo úžitkové vozidlo, či mikrobus pre pracovníkov alebo robotníkov - nemusím hneď vozidlo kupovať a za každú cenu ho vlastniť. Nemusím hneď na začiatku zaplatiť celé vozidlo úverom alebo pôžičkou, alebo dokonca ho vyplatiť v hotovosti a prísť tak o časť investície, ktorá by sa dala použiť na dôležitejšie veci. V dnešnej dobe nie je problém prenajať si vozidlo akéhokoľvek druhu, veľkosti alebo výbavy. 

Výhody prenájmu vozidla pre začínajúcich podnikateľov

- minimálny vstupný náklad pri začiatkoch podnikania
- mesačný pravidelný a vopred dohodnutý náklad (platba za prenájom)
- náklad na prenájom si viem započítať do účtovníctva ako každý iný náklad
- odpadávajú mi starosti so servisom, poistením, diaľničnými známkami a podobne
- vyberiem si vozidlo, aké potrebujem podľa svojich predstáv a požiadaviek
- nemusím sa prenájmom zaviazať na 5/6 rokov ako pri leasingu
- dlhodobý prenájom za najvýhodnejšách podmienok začína už od 30 dní prenájmu vozidla
- operatívny leasing sa väčšinou dohaduje na 12 mesiacov a viac
- depozit za prenájom vozidla je ďaleko nižší, ako akontácia pri úvere (a na konci prenájmu sa vráti)

A teraz to najdôležitejšie...
... ak by sa predsa len stalo, že mi podnikanie "nepôjde" podľa predstáv, vozidlo viem kedykoľvek vrátiť bez ďalších nákladov, bez doplácania leasingu po ďalšie roky, alebo s komplikovaným predajom zadĺženého vozidla, ktoré už nepotrebujem. 

Prenájom vozidla, či už osobného, alebo úžitkového vnímame ako najlepšiu možnosť pre začínajúcich podnikateľov, ako zabezpečiť mobilitu sebe a svojmu biznisu.

Sme tu pre vás aj v týchto časoch a ponúkame riešenia zabezpečenia mobility pre fyzické osoby, živnostníkov, podnikateľov a celé firmy.

Team Autá Košice